site-logo
site-bg

Sıhhi Tesisat


withimage-photo

Sıhhi Tesisat Nedir?

• Kaliteli bir yaşam için suyun ve temiz su kullanımının insanlar için önemli bir yeri vardır. Sağlık konusunda bilinçli kişiler bugün, en üst hijyen standartlarını karşılayan kullanım suyuna daha çok dikkat etmektedirler.

• Yapılarda suya, sağlıklı şekilde ulaşmanın yolu tesisat sisteminin projelendirilmesinden, ürün seçimine ait süreçlerden geçer. Sıhhi tesisat, insan sağlığının korunmasıyla doğrudan ilgilidir. Şehirleşme ve modern hayat, ihtiyaçlarla birlikte tesisat ve tesisatçılığın önemini artırdı. Aynı şekilde kullanılan malzemeler de değişiklik gösterdi.

• En değerli gıdamız olan içme suyunun musluktan akacağı son noktada mikrobiyolojik ve kimyasal olarak kullanımımın ömür boyu insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde olması gerekmektedir. İstenen su kalitesinin tesisat hammaddesinin özellikleriyle, suyun yapısıyla, montaj özellikleriyle ve işlet şartlarıyla bir bütün olarak sağlanması gerekir.

sıcak su.jpg

Yapı temizlik ve diğer muhtelif ihtiyaçlar için gerekli olan suyun üretilmesini sağlayan sistemdir. Güneş enerjisi, doğalgaz, kömür bu sistemde yer almaktadır. Açıkta döşenen borular duvarlara paralel ve aralıkları birbirine eşit olmalıdır. Sıcak kullanma suyu tesisatı, soğuk su tesisatından bağımsız olarak montaj yapılmalıdır.

soğuk su.jpeg

Duvarda kalan soğuk su borularında ısı yalıtımı yapılmalıdır. Terlemeye karşı yalıtımlı olan borular daha uzun raf ömrüne sahip olacaktır. Üst üste gelen paralel yatay borularda suyun alttaki borulara zarar vermemesi için soğuk su borusu en altta kalacak şekilde yapılmalıdır. Hidrofor ve su saatinden sonra bir basınç regülatörü konulmasında yarar vardır. Bu sayede basınç sabit kalarak ve gereksiz su harcamasının önüne geçilmiş olacaktır.

water-g7849a495d_1920.jpg

Yapı içerisindeki temiz su ihtiyacının kolay ve konforlu bir şekilde erişilmesini sağlayan sistemdir. Pompalar, hidroforlar, su depoları aynı zamanda su arıtma ve su yumuşatma sistemleridir. Kullanım suyu ve içme suyu sistemleri de bu sisteme dahildir.

kirli su.jpg

Yapının içerisindeki giderlerin, atık sudan arta kirli suyun ve kanalizasyonun ana kanalizasyona kadar giden serüvene atık su sistemi denir. Yapının su ve giderleri bu sistemle ilgilidir.

DestekHemen iletişime geçin
Destek

Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?

08:05