site-logo

Havalandırma Sistemleri Nedir?

20:53 - 27.11.2021
blogImage

Havalandırma sistemi ortam havalandırması yapan mekanizmanın genel adıdır. Havalandırma sistemlerinin esas amacı ortamdaki kirli havayı atıp yerine temiz hava sunmaktır. Havalandırma sistemiyle ısıtma-soğutma karıştırılmamalıdır. Bir ortamın soğutulması oksijen oranının da artması manasına gelmez. Havalandırma ihtiyacınızı belirleme hususunda bilgi vermek gerekirse öncelik işyerinizin bulunduğu ortamda yeni hava girişi sağlanmalıdır.

Kişi sayısı artıkça cam açma ihtiyacı da doğal olarak artacaktır. İkinci önemli nokta ise tüketilen oksijenin yanı sıra ortamda artan karbondioksit miktarıdır. Karbondioksitin dışarı atılması içinse oksijen için açılan camın zıttı yönde bir cam açılması ve hava akımının sağlanması gerekir. Sonuç olarak bir ortamı havalandırmak istediğimizde en az iki cam gerekir. Birinden oksijen girerken diğerinden içerideki kirli hava atılmış olur.

Havalandırma Sistemi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Havalandırma sistemi hava akışı sağlanacak ortamın türüne ve ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterir. Küçük bir oda ya da ofisin havalandırma ihtiyacı duvar ya da cama sabitlenen fanlarla karşılanabilir. Fanın dönme hareketi sonucu oluşan basınç farkı yardımıyla ortamda hava akışı sağlanır. Fakat alışveriş merkezi, hastane, restaurant, sinema salonları, spor salonları gibi büyük boyuttaki kapalı ortamlarda hava kirleticiler hesaplanıp buna uygun sistemler kurulması gerekir.

Havalandırma türleri

Mekanik havalandırma sistemleri

Endüstriyel havalandırma sistemleri

Mutfak havalandırma sistemleri

Fabrika havalandırma sistemleri

Otopark havalandırma sistemleri

Restaurant havalandırma sistemleri

ventilation-cooling-ventilation-system-ceiling.jpg

Havalandırma Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk olarak sistemin kurulacağı alan belirlenmelidir. Ortamın büyüklüğüne ve genişliğine göre bir fan semi yapılmalıdır. Alanın ihtiyaçları ve kirleticiler hesaplanarak buna yönelik havalandırma sistemi için özellikler belirlenir. Bu durumda en çok dikkat edilmesi gereken şey kirleticilerin türüdür. İnsanın oluşturduğu kirli hava ile kimyasal işlemlerin yapıldığı ortamın hava kirliliği aynı değildir. Kimyasal işlemler yapılan ortamdaki kirleticiler için güçlü filtrelere gereksinim duyulabilir. Aynı şekilde yüksek ısılı ortamlar için de havalandırma sisteminde güçlü soğutucu fanlara ihtiyaç duyulur. Bununla beraber kullanılan malzemenin sağlamlığına ve ekonomikliğine de dikkat etmek gerekir.

DestekHemen iletişime geçin
Destek

Merhaba, Size nasıl yardımcı olabilirim?

06:58